piątek, 14 czerwiec 2024 06:45
Dział: Aktualności

Zrozumieć zaburzenia psychiczne!

mgr Katarzyna Ziętek wiceprezes Stowarzyszenia „Karuzela”, przedsiębiorczyni. Łączy prace zawodową z pomaganiem, działa zawodowo w sektorze pozarządowym, przede wszystkim na rzecz osób niepełnosprawnych. Ukończyła studia licencjackie z zarządzania zasobami ludzkimi i studia magisterskie z administracji publicznej, roczny kurs dla Menadżerów NGO PROMENGO oraz Studium Psychologii Psychotronicznej na kierunku Psychologia Psychotroniczna. Koordynatorka i realizatorka projektów na rzecz dzieci, młodzieży i seniorów. Propagatorka wykorzystania śmiechu w życiu codziennym, pomysłodawczyni i realizatorka innowacji Śmiechotelefon wzajemnego wsparcia, oraz gry planszowej z wykorzystaniem śmiechu EduGra Ha Ha Ha. Certyfikowana joginka śmiechu, coach, animatorka czasu wolnego, instruktorka terapii zajęciowej. Popularyzatorka medycyny naturalnej i niekonwencjonalnej, metod alternatywnych, holistycznych, idei sportu, pozytywnej energii, roześmianej jogi
i medytacji jako metod redukcji stresu, relaksacji i poprawy jakości życia we wszystkich grupach wiekowych od dzieci i młodzieży, poprzez osoby dorosłe
i seniorów. Kobieta, która gorąco wierzy w sukces pracy nad sobą.

 
 

Zaburzenia psychiczne – wzorce lub zespoły zachowań, sposobów myślenia, czucia, postrzegania oraz innych czynności umysłowych i relacji z innymi ludźmi, będące źródłem cierpienia lub utrudnień w indywidualnym funkcjonowaniu dotkniętej nimi osoby. Zaburzenia te mogą być utrwalone, nawracające, mogą stopniowo ustępować (remisja) lub przebiegać jako pojedynczy epizod. Reasumując to szeroka kategoria stanów zdrowotnych, które wpływają na nastrój, myślenie i zachowanie. Mogą one prowadzić do trudności w codziennym funkcjonowaniu i obniżenia jakości życia człowieka nie zależnie od jego wieku. Zaburzenia psychiczne mogą mieć różnorodne przyczyny, w tym genetyczne, biologiczne, środowiskowe i psychologiczne. Najczęściej występujące zaburzenia psychiczne to min.

Depresja
Charakteryzuje się przewlekłym uczuciem smutku, utratą zainteresowania codziennymi czynnościami, zmęczeniem, problemami ze snem i apetytem oraz trudnościami w koncentracji.

Zaburzenia lękowe
Obejmują różne stany, takie jak zespół lęku uogólnionego, fobie, ataki paniki i zespół stresu pourazowego (PTSD). Osoby cierpiące na te zaburzenia odczuwają intensywny lęk i niepokój, który często jest nieproporcjonalny do sytuacji.

Schizofrenia
Jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które wpływa na sposób myślenia, odczuwania i zachowania. Osoby ze schizofrenią mogą doświadczać halucynacji, urojeń oraz zaburzeń myślenia i percepcji.

Zaburzenia nastroju
Oprócz depresji obejmują także zaburzenie afektywne dwubiegunowe, charakteryzujące się naprzemiennymi okresami manii (podwyższony nastrój, nadmierna energia) i depresji.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD)
Charakteryzują się natrętnymi myślami (obsesjami) i przymusowymi zachowaniami (kompulsjami), które osoba czuje się zmuszona wykonywać, aby zmniejszyć lęk.

Zaburzenia osobowości
Obejmują szeroką gamę stanów, w których osoba ma trudności z relacjami międzyludzkimi i zachowaniami społecznymi. Przykłady to osobowość borderline, narcystyczna czy antyspołeczna.

Zaburzenia odżywiania
Takie jak anoreksja, bulimia i zaburzenie kompulsywnego objadania się, które wpływają na zachowania związane z jedzeniem i postrzeganie własnego ciała.

Leczenie zaburzeń psychicznych zwykle obejmuje terapię psychologiczną (np. psychoterapię, terapię poznawczo-behawioralną) oraz, w niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne. Ważne jest, aby osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne szukały pomocy u specjalistów, takich jak psychologowie, psychiatrzy i terapeuci, którzy mogą dostarczyć odpowiedniego wsparcia i pomocy we wczesnym etapie choroby. Radzenie sobie z zaburzeniami psychicznymi wymaga kompleksowego podejścia i planu leczenia, które może obejmować różne metody w zależności od rodzaju i nasilenia zaburzenia. Mogą to być min.

Profesjonalna pomoc
Psychoterapia - rozmowy z psychoterapeutą mogą pomóc w zrozumieniu i zarządzaniu emocjami oraz problemami. Istnieje wiele rodzajów terapii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia interpersonalna, czy terapia psychodynamiczna.
Leki - w niektórych przypadkach lekarze mogą przepisać leki, takie jak antydepresanty, leki przeciwlękowe czy stabilizatory nastroju, które pomagają kontrolować objawy.

Wsparcie społeczne
Rodzina i przyjaciele - wsparcie bliskich osób jest niezwykle ważne. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi mogą pomóc w poczuciu zrozumienia i akceptacji.
Grupy wsparcia - dołączenie do grup wsparcia dla osób z podobnymi problemami może dostarczyć cennego wsparcia emocjonalnego i praktycznych porad.

Samopomoc
Zarządzanie stresem - techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, czy ćwiczenia oddechowe, mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.
Zdrowy styl życia - regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają duże znaczenie dla zdrowia psychicznego.
Hobby i zainteresowania - angażowanie się w aktywności, które sprawiają przyjemność, może poprawić nastrój i pomóc w radzeniu sobie z trudnościami.

Edukacja i świadomość
Poznanie swojego zaburzenia - zrozumienie, z czym się zmagam, może pomóc w lepszym radzeniu sobie z objawami. Warto czytać literaturę na temat swojego zaburzenia i być świadomym różnych metod leczenia.
Monitorowanie objawów - prowadzenie dziennika nastroju i objawów może pomóc w identyfikacji czynników wywołujących zaburzenie oraz w lepszym zarządzaniu sytuacjami trudnymi.
Unikanie substancji psychoaktywnych - alkohol, narkotyki i inne substancje mogą pogarszać objawy zaburzeń psychicznych i prowadzić do uzależnień. Unikanie tych substancji jest kluczowe w utrzymaniu zdrowia psychicznego.
Akceptacja i cierpliwość-leczenie zaburzeń psychicznych często wymaga czasu i cierpliwości. Akceptacja własnych ograniczeń i stopniowe wprowadzanie zmian może przynieść lepsze rezultaty.

Zaburzenia psychiczne mogą dotyczyć osób w każdym wieku, niezależnie od płci, statusu społeczno-ekonomicznego czy pochodzenia etnicznego. Wpływają na życie jednostki, jej rodziny oraz całej społeczności, wymagając wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia. Dlatego jeśli masz problemy z zaburzeniami psychicznymi, nie wahaj się szukać pomocy u specjalistów. Wczesna interwencja i wsparcie mogą znacząco poprawić jakość życia dając Ci poczucie szczęścia i satysfakcji w życiu zawodowym i prywatnym.

loga2
zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego
 
Czytany 488 razy

Newsletter

Wysyłać będziemy jedynie informacje związane z działalnością Stowarzyszenia Karuzela

Stowarzyszenie "Karuzela"

Powołane w listopadzie 2007r. by pomagać osobom z ADHD, Zespołem Aspergera, Autyzmem oraz innymi niepełnosprawnościami..

OPP

Dochód z działalności przeznaczamy wyłącznie na działalność statutową. Wpisując w zeznanie podatkowe nr KRS 0000 293451 umożliwiasz dzieciom podjęcie najlepszej dla nich terapii.

Godziny otwarcia

Żłobek i przedszkole

  • pon-pt: 6:30-16:30

Poradnia

  • pon-pt: 7:30-17:30

Szybki kontakt

Możesz nas odwiedzić pod adresem:
Starokrakowska 135 26-600 Radom
stowarzyszenie@karuzela.org

Zarząd Stowarzyszenia "Karuzela":

Prezes Sylwia Waśkiewicz
tel.509 057 823

Instytut Rozwoju Dziecka

Dyr. Generalny Linda Dąbrowska
tel. sekretariat: 510 832 823

© 2019 Karuzela.org All Rights Reserved. Stworzono we współpracy z web-coder.pl