Piękny niebieski Radom - przeszedł Niebieski Marsz

W czwartek, 5 kwietnia ulicami Radomia przeszedł Niebieski Marsz rozpoczynający Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie. Marsz ma zwrócić uwagę mieszkańców miasta na potrzeby osób dotkniętych tą chorobą.

2018.04.06 SWIATOWY DZIEN AUTYZMU 1024x576           

 

Marsz przeszedł ul. Żeromskiego do parku im. T. Kościuszki. W muszli koncertowej zorganizowano występy artystyczne przygotowane przez uczniów placówek biorących udział w wydarzeniu.

- Cieszę się, że tak wiele dzieci, młodzieży, przedstawicieli stowarzyszeń, które na co dzień pracują z ludźmi dotkniętymi autyzmem odpowiedziało na nasz apel. Piękna pogoda, dobra zabawa, dużo wiedzy o tej chorobie XXI wieku - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Podczas spotkania w parku Kościuszki można się było dowiedzieć, jak funkcjonują żyjące wśród nas osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale też jak różne mają talenty. Autyzm to nie choroba, to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. W Polsce jedno dziecko na sto ma zdiagnozowany autyzm, dlatego niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na ten temat.

Była okazja, by porozmawiać ze specjalistami, umówić się na konsultacje czy warsztaty. Do wspólnych obchodów zaprosiło Stowarzyszenie „Karuzela” wraz z radomskimi szkołami, przedszkolami i poradniami psychologiczno - pedagogicznymi.

- Najważniejsza idea jaka nam przyświeca to pokazanie naszemu społeczeństwu, naszemu miastu, że wśród nas są dzieci autystyczne, z którymi fajnie się przebywa i że nie są to osoby, których należy się obawiać - mówi Sylwia Waśkiewicz prezes Stowarzyszenia Karuzela.

Na koniec uczestnicy marszu wypuścili w niebo niebieskie balony symbolizujące integrację z osobami dotkniętymi autyzmem. 

 

Początek strony