SZKOLENIE 2017 2

WtGru06

Za nami dwudniowe szkolenie informacyjno-warsztatowe

Rodzic-Nauczyciel-Terapeuci Dziecka.

Dziękujemy Wszystkim uczestnikom, że tego dnia byliście z nami. A było nas ponad 300 osóbrodziców, nauczycieli, pedgogów i róznych specjalistów pracujących z dziećmi. To w Was cała nadzieja, że dzieci z zaburzeniami otrzymają skuteczne wsparcie.

Życzymy Państwu sukcesów i wytrwałości we współpracy z dziećmi i ich środowiskami a efektem niech będzie lepsze funkcjonowanie dzieci i naszego społeczeństwa.

Zapraszamy na kolejne szkolenia i spotkania z Karuzelą.

 

Notka ze szkolenia. 

Szkolenie uroczyście otworzył Wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Witając gości, podkreślił ogromny wkład Karuzeli w pracę na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

Licznie zgromadzonych uczestników powitały  Panie Prezes Zarządu Stowarzyszenia Karuzela Sylwia Waśkiewicz, Katarzyna Ziętek, Aneta Kośla.

Dr n. med. Artur Kołakowski podejmując temat Dziecko z ADHD wyzwanie dla rodzica, nauczyciela, psychologa- podkreślił fakt dla niego samego niezwykle istotny. Dziecko z ADHD jest przede wszystkim dzieckiem. Normalnym, zdrowym dzieckiem i świat nie powinien widzieć go tylko i wyłącznie przez pryzmat ADHD.

Duże zainteresowanie słuchaczy wzbudziła prezentacja dr hab. Agnieszki Lewickiej- Zelent o roli rodzica w terapii dziecka która zależy od wielu czynników na które nie mamy wpływu. Dlatego warto słuchać tego, co chce nam powiedzieć nasze dziecko. To dziecko najlepiej wie, czego mu trzeba i jak rodzice mogą pomóc mu w terapii.

O wsparciu dla rodziców w rozwoju dziecka, emocjach i komunikacji opowiedziały pedagog Tamara Olszewska – Watracz  i Joanna Rysz  na co dzień prowadzące ośrodek dla dzieci z ADHD w Szczecinie.  Na każdym etapie wychowania dziecka z zaburzeniami rodzicom towarzyszą różne, niejednokrotnie skrajne emocje. Od radości aż po bezradność i rozpacz. Postawa rodzica ma ogromny wpływ na dziecko. Jedna z form wsparcia rodzica są indywidualne konsultacje przez coaching, aż po mentoring.         

Żywienie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka o czym przekonała uczestników Aneta Wasilewska biolog i dietetyk, konsultant ds. żywienia dzieci.

Wiele osób myśli że rozwijanie samodzielności u dziecka to tylko samoobsługa. Pedagog z wieloletnim doświadczeniem Magdalena Pawelec  uświadomiła uczestnikom  że na samodzielność składa się wiele umiejętności i jest to sfera rozwoju, która ma decydujący wpływ na przyszłość dziecka. Podkreśliła iż najważniejsze w pracy nad samodzielnością dziecka są: cierpliwość i konsekwencja. Bez nich o sukces bardzo trudno.

Radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych, zachowania w miejscach publicznych, wyrażanie własnych opinii i odczuć bywa trudne dla dziecka ze spektrum autyzmu. Warto w takim przypadku zainteresować się Treningiem Umiejętności Społecznych którego istotnym elementem jest nauczenie dzieci i młodzieży umiejętności niezbędnych w życiu codziennym. Temat przybliżyła  uczestnikom Agata Kowalska pedagog z kilkuletnim doświadczeniem praktycznym.

O postrzeganiu dziecka ze spektrum autyzmu w środowisku rodzinnym i sytuacji życiowej całej rodziny opowiedziała psycholog Sylwia Janiszewska. Jest to wielkie wyzwanie ale też i przygoda. Każdy z członków rodziny odbiera i buduje relacje z dzieckiem na swój indywidualny sposób.

Dzięki udziałowi w szkoleniu mamy Piotra dziecka utalentowanego z autyzmem uczestnicy dowiedzieli się że mały geniusz potrzebuje wsparcia i pomocy z każdej strony. Dla Pani Agnieszki Gregier najważniejsza jest akceptacja jej dziecka i wsparcie w każdej możliwej sferze życia.

Szkolenie współfinansowane ze środków  Gminy Miasta Radom.

Patronat honorowy na szkoleniem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Prezydent Radomia Radosław Witkowski. Patronat medialny objęła telewizja ZEBRRA TV, Radio Dla Ciebie, Radomska Grupa Mediowa, portal radom 24pl, Mój Radom

Wśród uczestników zostały rozdane publikacje dr Artura Kołakowskiego przekazane przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Początek strony