NPaź16

Event Szkoleniowy 2016 - Rodzic Nauczyciel Terapeuci Dziecka

Dwudniowe szkolenie połączone z warsztatami

Zamknęliśmy zapisy na Szkolenie 2016.   Jednak już teraz możesz .....

rozwiń poszczególne zakładki
zobacz szczegółowy opis tematów klikając na poszczególe godziny

PATRONAT OBJĘLI

Logo RDC  mj radom czarne PNGradom24 pl Grupa medialna

                                                               logotyp marki radom jpeg  logotypclaim czerony pl

     

SZKOLENIE DOFINANSOWANE PRZEZ

logotyp marki radom jpeg    

Artur Kolakowskidr n. med. Artur Kołakowski – superwizor, dydaktyk numer licencji 7 Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Specjalista psychiatra dzieci i młodzieży psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z problemami rozwojowymi, psychologicznymi i psychoterapeutycznymi, zarówno jako lekarz jak i psychoterapeuta. Współautor dwóch książek na temat ADHD. Specjalizuje się nie tylko w diagnozie leczeniu ADHD, ale także w terapii poznawczej i behawioralnej.

Agnieszka Lewicka

dr hab. Agnieszka Lewicka-Zelent – pedagog specjalny: tyflopedagog, oligofrenopedagog, pedagog resocjalizacyjny, specjalistka ds. emisji głosu, public relations oraz zarządzania zasobami ludzkimi i oświatą. Od 2005 roku adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W praktyce przeprowadziła ponad 1000 godzin szkoleń i warsztatów dla młodzieży szkolnej i akademickiej, nauczycieli, kuratorów sądowych, mediatorów sądowych itp. Kierownik Podyplomowych Studiów w zakresie Mediacji Szkolnej i Sądowej na UMCS w Lublinie. Mediator sądowy w sprawach karnych i nieletnich, trener mediacji rodzinnych oraz autor i realizator szkolnego programu mediacyjnego. Członek Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych oraz The European Forum for Restorative Justice. Autor kilkunastu monografii i ponad 70 artykułów oraz rozdziałów w pracach zbiorowych, głównie o tematyce z obszaru pedagogiki specjalnej oraz mediacji.

AgataKowalskaAgata Kowalska – pedagog, terapeuta, oligofrenopedagog, nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego. Pracuje z dziećmi z autyzmem, Zespołem Aspergera i zaburzeniami rozwojowymi prowadząc zajęcia rewalidacyjne oraz korekcyjno-kompensacyjne, członek zespołu diagnostycznego w Centrum Edukacji, Terapii i Rehabilitacji, pedagog prowadzący Treningi Umiejętności Społecznych realizowane przez Stowarzyszenie „Karuzela”.JoannaRyszJoanna Rysz – mg zarządzania i ekonomii, trener EEG Biofeedback. Trenerka, szkoleniowiec i coach w Specjalistycznej Placówce Wsparcia Dziennego Dla Dzieci i Młodzieży z ADHD, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego w Szczecinie. Prowadzi szkolenia i warsztaty edukacyjne, coaching indywidualny oraz grupowy z osobami wychowującymi dzieci z ADHD oraz z pracownikami instytucji związanych z edukacją, wychowaniem dzieci, m.in. nauczycielami, asystentami rodzin, kuratorami sądowymi, policjantami. Jest członkinią Koła Pomocy Dzieciom z ADHD Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, czynnie wspiera rodziny dzieci z ADHD w codziennych problemach wychowawczych.

TamaraOlszewskaTamara Olszewska - Watracz - mgr inż. psychopedagog, technolog żywności, trener szkoleń dla osób dorosłych, przewodnicząca Koła Pomocy Dzieciom z ADHD, kierownik Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży z ADHD Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie. Prowadzi zajęcia dla pracowników służb publicznych, tj. funkcjonariuszy policji, kuratorów sądowych, asystentów rodzin, nauczycieli. Laureatka odznaczenia za działalność społeczną Brązowym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, oraz odznaką za pracę społeczną dla dobra dzieci „Przyjaciel Dziecka”.

JoannaGrochowskaJoanna Grochowska - psycholog, certyfikowany konsultant Sekcji Psychologii Klinicznej Dziecka PTP, wicedyrektor Ośrodka dla Dzieci i Dorosłych Osób z Autyzmem, wiceprezes Fundacji SYNAPSIS.
Z osobami z autyzmem pracuje od 25 lat. Zajmuje się diagnozowaniem, terapią dzieci, młodzieży i dorosłych osób z autyzmem, a także psychoedukacją i terapią ich rodzin. Specjalizuje się w diagnostyce najmłodszych dzieci z podejrzeniem autyzmu, w tym z grup ryzyka oraz w diagnozie różnicowej. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów  badawczych, konferencjach krajowych i zagranicznych. Prowadzi szkolenia specjalistyczne z zakresu autyzmu.

SylwiaJaniszeskaSylwia Janiszewska -psycholog o specjalności rodzinnej, pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny. Specjalizuje się w dziedzinie terapii psychologiczno-pedagogicznej dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ukończyła szereg szkoleń związanych z tą dziedziną, m.in. Stosowana Analiza Zachowania, Trening Umiejętności Społecznych. Prowadzi zajęcia indywidualne z dziećmi w ścisłej współpracy z Rodzicami w Stowarzyszeniu "Karuzela".


MagalenaPawelecMagdalena Pawelec – mg pedagogiki, terapeuta, oligofrenopedagog, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Posiada wieloletnie  doświadczenie w pracy wychowawczej i terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą, w tym z niepełnosprawnymi. Posiada kursy i szkolenia z zakresu technik behawioralnych w pracy z dzieckiem z zaburzeniami rozwoju, m.in. w Polskim Stowarzyszeniu Terapii Behawioralnej. Uczestnik wielu konferencji i szkoleń z zakresu wspierania rozwoju osób z zaburzeniami rozwoju. W placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie „Karuzela” prowadzi terapię w oparciu o techniki behawioralne. Oprócz pracy terapeutycznej i wychowawczej w „Karuzeli” zajmuje się badaniami przesiewowymi w ramach programu „Badabada” fundacji „SYNAPSIS”.

AgataWasilewskaAneta Wasilewska- specjalista ds. żywienia dzieci, edukator żywieniowy. Pomaga rodzinom mającym problemy z żywieniem dzieci w szczególności dzieci z zaburzeniami rozwoju, nierównomiernym rozwojem, zaburzeniami ze spektrum autyzmu i objawami nieprawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Współpracuje z instytucjami i fundacjami prowadząc wykłady i warsztaty na temat wpływu żywienia na zachowanie i rozwój dziecka, prawidłowego żywienia i nauki żywienia dzieci, postępowania przy stole i zmiany nawyków żywieniowych na prawidłowe oraz udzielając indywidualnych porad.

AgnieszkGregierAgnieszka Gregier – mama Piotra- dziecka autystycznego -uzdolnionego. Na co dzień wspiera Piotra w rozwijaniu talentu , ponadto prowadzi grupę wsparcia dla rodziców w stowarzyszeniu Karuzela.

Całkowity koszt szkolenia za uczestnictwo w dwóch dniach szkolenia 94zł.

Osoby posiadające bony ravatowe mogą z nich skorzystać wpisując kod bonu podczas wypełniania formularza,

Wpłat należy dokonywać na konto
Stowarzyszenie Karuzela
ul. Cicha 8/10/161 26-600 Radom
PeKaO SA 25 1240 5703 1111 0010 5858 2632

lub bezpośrednio w kasie stowarzyszenia przy ul. Toruńskiej 12.

Dodatkowe pytania dotyczące płatności oraz faktur prosimy kierować pod nr tel. 731 551 322 

Proponujemy nocleg w dwóch hotelech z którymi współpracujemy. W obydwóch na hasło KARUZELA otrzymacie atrakcyjne ceny.

Hotel Nihil Novi, Rynek 3 Radom, tel. 48 332 91 80

http://strona.hotelnihilnovi.pl/

Cena specjalna dla uczestników szkolenia na hasło KARUZELA:

- nocleg jednej osoby wraz ze śniadaniem 100zł

 

Hotel Gromada, Narutowicza 9 Radom, tel. 48 3689100

http://www.gromada.pl/hotelradom-centrum

Cena specjalna dla uczestników szkolenia na hasło KARUZELA:

- nocleg w pokoju jednoosobowym 85zł bez śniadania

- nocleg w pokoju dwuosobowym 110zł bez śniadania

- nocleg w pokoju trzyosobowym 135zł bez śniadania

Możliwość wykupienia śniadania w cenie 25zł/osoba

To szkolenie będzie wyjątkowe

Prócz profesjonalnej wiedzy każdy uczestnik otrzyma dodatkowe prezenty o wartości min.230zł do wykorzystania:

 • na naukę na studiach podyplomowych na dowolnym kierunku
 • na wyjątkowe szkolenie związane z jubileuszem Stowarzyszenia Karuzela
Dane motywu nie zostały skonfigurowane

02 GRUDNIA 2016 (piątek)

Rejestrację uczestników rozpoczynamy punktualne o godz. 8.00.

Prosimy o wcześniejsze przybycie alby uniknąć bardzo dużych kolejek.

Czas wolny pomiędzy rejestracją a szkoleniem proponujemy spędzić przy kawie lub herbacie dostępnej na głównym holu na piętrze. Jest to też idealny moment na zapoznanie się z ofertą sprzedażową książek przygotowaną przez wydawnictwa.

W dniu szkolenia posiadamy wszystkie informacje dotyczące zapisów i szkolenia. Posiadamy gotowe listy uczestników. Rejestrować będziemy przy trzech niezależnych stanowiskach podzielonych wg alfabetu. I tak:

- stanowisko I    A – H

- stanowisko II   I – O

- stanowisko III  P – Z

Podczas rejestracji otrzymacie identyfikatory, które prosimy nosić w miejscu widocznym. 

Delegację podpisywać będziemy na kolejnych przerwach.

Powitanie nasze to kilka słów. Jest to już nasz 7 spotkanie w tak licznym gronie.
Lepiej się nie spóźniać 
 

Reprezentant miasta Radomia, które wspiera działalność od prawie 10 lat.

Działalność Stowarzyszenia to nie tylko szkolenia.  Przedstawimy w bardzo dużym skrócie naszą obecną działalność. Chcemy, abyście mieli wiedzę jak szeroką i atrakcyjną posiadamy ofertę dla Waszych dzieci i uczniów. Pochwalimy się naszymi planami

Terapia dziecka z ADHD jest wyzwaniem rozciągniętym nie tylko na lata, ale też angażuje wiele osób z różnych środowisk. W czasie wystąpienia postaram się przybliżyć jak model leczenia ADHD przekłada się na codzienną rzeczywistość rodzinną, szkolną i rówieśniczą. W jaki sposób dorośli mogą wspierać dziecko czy nastolatka z ADHD i dlaczego drobne, ale długotrwałe działania są ważniejsze niż wielkie i krótkie zrywy. Postaramy się omówić jakie czynniki mogą zwiększyć szansę na sukces dziecka w okresie dorastania oraz bezpieczne wejście w dorosłość.

W wykładzie omówione zostaną objawy autyzmu i zespołu Aspergera w różnych fazach życia. Przedstawione zostaną także standardy  diagnozy. Na zakończenie dokonany zostanie krótki przegląd różnych metod terapii osób z ASD. Na co zwracać uwagę w rozwoju małego dziecka? Co może być niepokojące, a co jest naturalne dla jego rozwoju? Kiedy można najwcześniej zaobserwować u dziecka zachowania mogące świadczyć o zagrożeniu autyzmem? Jakie to są zachowania? Co może zrobić rodzic jeśli niepokoi go rozwój dziecka? A także czym jest Program Badabada? Na te pytania poszukamy odpowiedzi na warsztatach.

Czas na moment odpoczynku,  zakup publikacji min dr Artura Kołakowskiego i dr Agnieszki Lewickiej –Zelent.  W wyznaczonych do tego miejscach będzie można uzyskać autograf od autorów. Ponadto w rejestracji można będzie wpisać się na listy warsztatowe do wybranego prelegenta.

Podczas wykładów dbamy o ducha , a podczas przerwy zadbamy o ciało i żołądek,  jak w latach ubiegłych zapraszamy na  kawę, herbatę, kanapeczki i ciasto.

 

Wśród czynników determinujących skuteczność terapii zwraca się uwagę na te o charakterze relacyjnym. Ze względu na wpływy rodzicielskie wystąpienie będzie zmierzało do pobudzenia refleksji nad tym ile postępowanie rodzica ułatwia bądź blokuje proces terapii dziecka.

„Żywienie ma znaczenie" – czyli jak zadbać o prawidłową dietę u dziecka z zaburzeniami rozwoju”
Na wykładzie zostanie omówiony wpływ wybranych pokarmów i składników pokarmowych  na zdrowie i funkcjonowanie dziecka  z zaburzeniami rozwoju. Powiem jakie badania wykonać w pierwszej kolejności i do jakiego lekarza specjalisty się udać. Kiedy wystarczy prawidłowo zbilansowane żywienie  a kiedy należy się zastanowić nad wprowadzeniem diety? Przedstawię rodzaje diet stosowanych bez wykonania specjalistycznych badań i obserwacji u dzieci z autyzmem i porównam je do diet stosowanych w różnych jednostkach chorobowych, opowiem o efektach. Podam kilka najważniejszych wytycznych prawidłowego żywienia, by zwyczajny dzień był łatwiejszy.

Podczas przerwy obiadowej zapraszamy na ziemniaczki w przyprawach po staropolsku, polędwiczki z kurczaka, surówkę oraz na kawę i herbatę.

 • Artur Kołakowski – Dziecko z ADHD - wyzwanie
 • Joanna Grochowska – Sygnały ostrzegawcze w rozwoju małych dzieci. Program Badabada
 • Agnieszka Lewicka – Zelent – Oswoić konflikt
 • Aneta Wasilewska  Postepowanie u dzieci z wybiórczością żywieniową 
  Praca wspólna z  “Arkuszem oceny postępów żywieniowych” - zawierającym punktu dotyczące stanu zdrowia dziecka i jego zachowań i nawyków zwiazanych z żywieniem i ćwiczenia z wyobraźnią. 
  Zaburzenia odczuwania smaku (ćwiczenie), zapachu (ćwiczenie), temperatury, choroby, możliwości poznawcze dziecka i otoczenie wpływają na to co dziecko lubi, nie lubi, lub co jest w stanie zjesć. Nawet gdy są trudności, naszym obowiązkiem jest zapewnić dziecku optymalny dla niego sposób żywienia. W jaki sposób poszerzać możliwości dziecka przy stole

03 GRUDNIA 2016 (sobota)

Zapraszamy  punktualnie na drugi dzień wykładów.

Wśród uczestników szkolenia zostanie rozdane 10 publikacji autorstwa dr Artura Kołakowskiego z jego autografem

 Przemiana  z „rodzica bezradnego” w „rodzica-experta”. Postawy  rodziców dzieci wymagających zwiększonego nakładu wychowawczego. Wsparcie  rodziny po zdiagnozowaniu przyczyny problemu dziecka. Na przykładzie formy coachingowej  przedstawione  zostaną wypracowane  w przez rodziców schematy. 

Pojawianie się emocji w życiu, sposoby okazywania swoich wewnętrznych stanów. Wybuchy złości u dzieci z ADHD, przyczyny  ich pojawiania się i możliwości zapobiegania wybuchom.  Znaczenie odpowiedniego komunikowania się opiekuna  i dziecka oraz analizy najczęściej popełnianych błędów wychowawczych. Odpowiedź  na pytanie jak pomóc dzieciom z ADHD, by radziły sobie z własnymi emocjami.

Czym jest samodzielność? – każdy rodzic zadaje sobie takie pytanie. Wiele osób myśli, że samodzielność to tylko samoobsługa, a to jedynie jej mała część. Na niezależne funkcjonowanie składają się różne umiejętności, oprócz samoobsługi są to także: czynności gospodarcze, czynności zawodowe, gospodarowanie czasem wolnym, zaradność, szukanie pomocy, ekonomia domowa, urzędy. Tak naprawdę na samodzielność składa się wiele umiejętności, z którymi mają problem moi podopieczni.

O przyszłości dziecka częściej myślą rodzice dzieci z zaburzonym rozwojem. Rodzice moich małych wychowanków dopytują się, co czeka ich dziecko w przyszłości i jaka jest szansa na jego niezależne funkcjonowanie. Tak naprawdę tego nie wie nikt, ale wczesna terapia może znacząco wpływać na rozwijanie umiejętności, które będą potrzebne w przyszłym życiu. To od nas nauczycieli, terapeutów oraz rodziców zależy przyszłość dzieci. Tak naprawdę jak wskazują badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych tylko 10 % osób z autyzmem ma szansę na samodzielne życie. Dlatego rozwijanie samodzielności jest tak ważne.

W jaki sposób przeprowadzić trening czystości? Jakie metody i techniki są najbardziej skuteczne w rozwijaniu samodzielności. Tego dowiecie się Państwo w czasie konferencji

Czas na moment odpoczynku. 
Jak w latach poprzednich zapraszamy na  kawę, herbatę, kanapeczki i ciasto.

Postrzeganie dziecka ze spektrum autyzmu w środowisku rodzinnym

Znaczny stopień nadpobudliwości ruchowej, zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania,  trudności z komunikowaniem się z otoczeniem czy trudne, często agresywne bądź autoagresywne zachowania to możliwe problemy z którymi mogą zmagać się Rodziny wychowujące dziecko autystyczne. Dodatkowym problemem jest znalezienie odpowiedniego wsparcia i jak najlepszych form pomocy ze strony specjalistów.

Jak funkcjonuje rodzina w obliczu tych wszystkich codziennych trudności ?  Jak czują się rodzice po całym dniu przebywania z dzieckiem, które nie do końca potrafi powiedzieć im o swoich potrzebach i uczuciach? Jak w systemie rodzinnym odnajduje się rodzeństwo takiego dziecka?  A jak traktują wnuczka z autyzmem dziadkowie?

Nad tymi i wieloma innymi zagadnieniami pochylę się podczas swojej prelekcji, popierając ją wiedzą zarówno teoretyczną, jak i tą zdobytą podczas wielu rozmów z rodzinami "trudnych dzieci".

Trening Umiejętności Społecznych – dla kogo i po co?

Radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych, zachowanie w miejscach publicznych, a nawet wyrażanie swoich opinii i odczuć bywa utrudnione dla osób ze spektrum autyzmu.

Dotarcie i pojęcie istoty funkcjonowania zaburzonej jednostki w otaczającym świecie wspomaga   jej rozwój oraz walkę ze wspomnianym niekształconym postrzeganiem.

Wiele technik umożliwia przełamanie barier i ukierunkowanie jednostki, natomiast indywidualne podejście do zagadnienia przynosi najbardziej oczekiwane efekty.

Podczas prelekcji podzielę się własnymi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami związanymi z prowadzeniem Treningów Umiejętności Społecznych, by przedstawić ważne, a zarazem nieodzowne kwestie dotyczące takowych spotkań. Równocześnie wskażę zagadnienia będące kluczowymi by odnosić sukcesy na tej płaszczyźnie. 

Podczas przerwy obiadowej zapraszamy wszystkich uczestników na pierogi  z surówką 

 • Joanna Rysz
 • Tamara Olszewska – Watracz

  Emocje w komunikacji z dzieckiem  –  oswajanie nieznanego

Początek strony