NSie14

Jesteś tym co jesz - Człowieku, bo żywienie ma znaczenie!

Już dziś zapoznaj się z wytycznymi żywienia dzieci i młodzieży i wprowadź nowe zasady, które korzystnie wpłyną na zdrowie dziecka, Twoje i całej rodziny.

Dlaczego?

- Człowieku, bo żywienie ma znaczenie!

     

Dosadnie mówiąc – śmieciowe  żywienie, czyli jedzenie codzienne słodyczy, przekąsek, chipsów, paluszków, batonów, ciast, ciasteczek, żywności przetworzonej, słodkiego pieczywa, białego pieczywa, oczyszczonej mąki, makaronów, picie napoi zawierających kalorie z cukrów prostych, prowadzi do chorób. Na nic jednak puste słowa, trzeba dzieciom dać przykład i pokazać właściwą drogę, a najlepiej robić to razem przy wspólnym stole.

Badania z ostatnich lat pokazują nam, że bardzo duża ilość dzieci ma dostarczane z dietą zbyt małe ilości tak ważnych dla ich rozwoju witamin D, C i A, brakuje w ich dietach również, niezbędnych minerałów- wapnia, magnezu, żelaza, cynku. Składniki te są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, zatem nieprawidłowa dieta będzie prowadziła do obniżenia odporności, w tym częstszego występowania infekcji, a także do chorób dietozależnych jak:  cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, osteoporoza, depresja. Oprócz zbilansowania posiłków pod względem wartości energetycznej diety i profilu składników odżywczych, musimy też zwracać uwagę na zachowania żywieniowe, preferencje smakowe i aktywność fizyczną, której nie może zabraknąć. Tak dla przykładu prawidłowa mineralizacja kości zachodzi tylko u dzieci aktywnych, co ma swoje odzwierciedlenie w gęstości kości w średnim wieku, tam gdzie dieta jest niewłaściwa i zbyt mało ruchu osteoporoza przychodzi bardzo wcześnie.

Jeszcze wcześniej możemy się spodziewać cukrzycy typu 2, wprost proporcjonalnie zależnej od naszej diety. Coraz więcej dzieci choruje na ten typ cukrzycy a mówiąc dosłownie jest to bardzo powiązane z ilością zjadanych pustych kalorii z cukru, tłuszczu i braku ruchu.

Warzywa, owoce, czysta woda, produkty pełnoziarniste to elementy diety konieczne do prawidłowego funkcjonowania. Jedną z pierwszych oznak niewłaściwego żywienia często są u dzieci zaparcia, które się pojawiają, gdy brakuje wody i błonnika w diecie.

Dziecko z dyskomfortem w brzuchu musi przez wiele godzin przebywać w przedszkolu, szkole, wymagamy od niego aktywności i chcemy by się rozwijało, a tymczasem wewnątrz młodego człowieka dzieją się rzeczy i powstają doznania bardzo przykre i trudne. Dziecko nie powie

- „proszę Pani nie rozumiem co czytam, nie mogę się skupić bo mam przykre uczucia, bo mam zaparcia”,

nie powie też

- „mamo jestem poirytowany bo 3 dzień nie byłem w toalecie”.

Otyłość wpływa na sposób spostrzegania siebie, na przeżywane emocje i relacje z innymi osobami. Bywa, że dziecko doznaje wielu przykrości związanych z masa ciała, czasami nawet pojawia się depresja, izolacja społeczna.

Aby temu zapobiegać należy zacząć już od dziś!

Porozmawiaj z domownikami i zamieńcie produkty na korzystniejsze dla zdrowia!

Jedz i kupuj:

Produkty zbożowe - z pełnego ziarna pszenicy, brązowy ryż, owsiankę, chleb żytni, komosę ryżową, kaszę gryczaną, jaglaną, jęczmienną, pęczka. Produkty te stanowią źródło złożonych węglowodanów. Powodują, że jestesmy syci na dłuzej! Zapewnią dziecku energię do zabawy, nauki i wielu innych czynności.

Warzywa i owoce – wszystkie są wspaniałe! Surowe, gotowane, pieczone! Dostarczają wielu ważnych witamin i minerałów oraz są również źródłem błonnika.

Mięso, ryby, jaja, nabiał, nasiona roślin strączkowych i orzechy – są cennym źródłem białka i składników mineralnych. Wybieraj świeże, nieprzetworzone, unikaj dodatków do żywności i barwników. Wybieraj jogurty, kefiry naturalne i sam dodawaj do nich owoce lub orzechy, płatki, nasiona.

Dobre tłuszcze – oliwa, oleje, masło, margaryny miękkie -  w niewielkich ilościach w diecie są bardzo porządane, zawierają składniki niezbędne  do właściwego funkcjonowania mózgu, utrzymania zdrowej skóry i prawidłowego rozwoju. Są również tłuszcze o nazwie TRANS, które  zawarte są min. w chipsach, batonach, margarynach twardych, wielu rodzajach gotowych ciast i daniach gotowych, sprzyjają one otyłości i chorobie wieńcowej. W diecie dziecka nie ma na nie miejsca, należy unikać..

Woda – jest najlepszym napojem dla każdego z nas. Powinna być zawsze pod ręką, na biurku, w plecaku, w pokoju dziecka, w kuchni, samochodzie. Jedząc właściwie i ucząc dzieci właściwych nawyków żywieniowych nie tylko ofiarowujemy im zdrowie na kolejne lata, ale okazujemy miłość i szacunek dla życia.

 

Aneta Wasilewska.

Dietetyk, Niezalezny konsultant ds. żywienia dzieci  

 

Już we wrześniu możecie otrzymać broszurę informacyjną  o prawidłowym odżywianiu a szczególnie wpływie zbilansowanego pokarmu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka opracowaną przez dietetyka  Annę Wasilewską.

Zadanie współfinansowane przez Województwo Mazowieckie

Początek strony