PnSty15

Czy Radom dostępny jest dla osób niepełnosprawnych?

Czy Radom dostępny jest dla osób niepełnosprawnych? I jak osoby poruszające się na wózkach mogą skorzystać z komunikacji miejskiej.

Takie pytanie dotarło ostatnio do Stowarzyszenia Karuzela więc postanowiliśmy sprawdzić jak ta sprawa wygląda w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji. Do niedawna na rozkładach autobusów zaznaczone były kursy wykonywane autobusami niskopodłogowymi i tymi wyższymi. Dziś, jak przekonuje Pan Dawid Puton z MZDiK radomski tabor autobusowy jest bardzo dobrze przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Ulicami naszego miasta jeżdżą wyłącznie niskopodłogowe pojazdy, które są wyposażone w podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz mają specjalnie wyznaczone miejsce dla osób, które poruszają się na wózkach. Radomskie autobusy wyposażone są w 2 rozwiązania ułatwiające wjazd wózka. Pierwszy to specjalna blacha wjazdowa, którą rozkłada kierowca, drugi sposób, to tak zwany przyklęk, czyli system, który powoduje przechylenie się pojazdu i obniżenie do poziomu chodnika, dzięki czemu osoba poruszająca się wózkiem powinna bez trudu wjechać do autobusu. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo w trakcie podróży, w większości autobusów  zainstalowane są pasy, którymi niepełnosprawni mogą się przypiąć, by  w razie gwałtownego hamowania wózek nie przemieszczał się. Ze wszystkich  autobusów MZDiK niepełnosprawni mogą korzystać zgodnie z rozkładem autobusowym z każdego miejskiego przystanku.

Drugą możliwość przemieszczania się przez osoby poruszające się na wózkach po terenie miasta zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu. Spółka ta zajmuje się wyspecjalizowanym i specjalnie przystosowanym transportem niepełnosprawnych. Tu przejazdy są już dodatkowo płatne, ale MPK zapewnia podjazd pod dom klienta, a kierowcy gwarantują kompleksową pomoc osobom niepełnosprawnym, w tym w umieszczeniu wózka i pasażera w autobusie jak i pomoc w dotarciu do miejsca docelowego podróży. Warunkiem jest wcześniejsze telefoniczne zgłoszenie ze wskazaniem trasy przejazdu i czasu. Tu ważną informacją jest fakt, że z takiego transportu dziennie korzystają między innymi uczniowie, zatem przewóz dostępny jest w godzinach 9.30 – 13.00. Koszt takiego transportu wynosi 7 zł brutto za przejazd do 6 km, a za każdy kolejny kilometr 1,1 zł.

Zamówić transport można od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 15:00 pod numerami 48 385 52 92 lub 531 017 298.

Mamy nadzieję, że dostępność transportu publicznego pozwoli wielu osobom niepełnosprawnym na prowadzenie aktywnego życia i umożliwi korzystanie z różnych instytucji i aktywności.

Początek strony